Górnośląski Okręg Przemysłowy znaczenie dla regionu

Kopalnie węgla kamiennego i huty żelaza

Górnośląski Okręg Przemysłowy zaliczany jest do największych okręgów działających na terenie Polski. Obejmuje tereny Górnego Śląska oraz Małopolski. Główne gałęzie gospodarki na tych terenach to przemysł hutniczy, górniczy, transportowy, maszynowy, koksowniczy oraz chemiczny. Większość zakładów ma już za sobą etap restrukturyzacji. Niestety ostatnie kilkanaście lat przyniosło spadek zatrudnienia w okręgu. Mimo to kopalnie oraz zakłady przemysłowe nadal tworzą ważną dziedzinę gospodarki nie tylko obszaru ale również całego kraju.

Wydobycie węgla w okręgu stanowi 96% całkowitej produkcji surowca w Polsce. W przeszłości działało 65 kopalni, które połączono w 6 spółek węglowych: gliwicką, rudzką, rybnicką oraz nadwiślańską. Osobno funkcjonuje Katowicki Holding Węglowy.

Elektrownie produkują około 22% energii elektrycznej w skali całego kraju. Największe z nich znajdują się w Jaworznie, Rybniku, Będzinie, Trzebini i Łaziskach Górnych.

Przemysł hutniczy opiera się na miejscowych złożach żelaza, cynku i ołowiu. Ponad połowa wytwarzanej w Polsce stali pochodzi z terenów GOP-u. Szacuje się, że zakłady hutnicze produkują rocznie około 6,5 mln ton stali surowej. Największe przedsiębiorstwo to Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej, w której zainstalowano 3 wielkie piece w celu ograniczenia produkcji szkodliwych dla środowiska pyłów. Mniejsze huty żelaza są usytuowane w Chorzowie, Katowicach, Będzinie, Gliwicach, Sosnowcu, Rybniku, Świętochłowicach oraz Zawierciu.

Praca w górnictwie

Praca górnika do łatwych nie należy. Osoby wykonujące zadania w kopalniach są narażone na liczne niebezpieczeństwa spowodowane przez naturalne czynniki, takie jak obrywanie się skał, powstawanie zwałów, wybuchy metanu, gazów toksycznych.

W kopalniach często dochodzi do porażeń prądem lub urazów powodowanych przez ciężkie maszyny oraz urządzenia. Górnicy muszą zmagać się również z wieloma czynnikami fizycznymi: z hałasem, wysoką wilgotnością powietrza, gorącym mikroklimatem oraz biologicznymi: pasożytami i grzybami.

Praca w kopalni ma także swoje plusy. Górnicy mogą liczyć na liczne przywileje. Profesja górnika kusi przede wszystkim wysokimi zarobkami, stałym zatrudnieniem, wcześniejszą emeryturą, trzynastkami, bonusami, dopłatą do wczasów dla całych rodzin czy bonami na zakupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze oferty pracy:

    11
    gru 24

    Customer Service Team Leader with English and Polish (automotive)

    Firma: Concentrix

    Lokalizacja: Katowice

    Responsible for the day-to-day supervision of a group of call center associates including work and attendance...

    11
    gru 24

    Pracownik dozoru mienia

    Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu

    Lokalizacja: Zabrze

    Pracownik dozoru mienia.Miejsce pracy Zabrze.Równoważny system pracy, według grafiku, 2 zmiany po 12 godzin...

    11
    gru 24

    Pracownik biurowy

    Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie

    Lokalizacja: Chorzów

    proste prace biurowe Wymagania konieczne: Wykształcenie: średnie ogólnokształcące Wykształcenie: średnie...

Więcej ofert pracy