Branże przyszłości
Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się, w jakie najbardziej dochodowe branże inwestować swoje pieniądze. Poszukiwanie przyszłościowych działów gospodarki dotyczy także maturzystów, którzy muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, co warto studiować.
Rozwój technologii następuje bardzo szybko. Dlatego cały czas potrzebni są programiści aplikacji mobilnych, web deweloperzy i software deweloperzy. Specjaliści z branży IT są poszukiwani między innymi na halach produkcyjnych, gdzie zajmują się programowaniem maszyn i urządzeń.
Przez ostatnich kilka lat można było usłyszeć doniesienia z całego świata o aferach z wyciekiem danych bankowych. W związku z tym, że konta bankowe lub bazy danych osobowych stają się łatwym celem hakerów, poszukiwani są fachowcy od cyberbezpieczeństwa. Wśród nowych zawodów pojawił się tak zwany ethical hacker. Jego zadanie polega na kontrolowanym sprawdzaniu różnych systemów zabezpieczeń.
Przez ostatnie kilkanaście lat łatwo zauważyć, że nasze społeczeństwo się starzeje. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na osoby będące w stanie zapewnić opiekę medyczną ludziom w podeszłym wieku. Opiekunowie osób starszych znajdą pracę w domach pomocy społecznej, klinikach, sanatoriach, hospicjach lub u indywidualnych klientów.
Duże znaczenie mają media społecznościowe. Dzisiaj żadna marka nie może pozwolić sobie na nieobecność w sieci. W związku z tym wiele firm zatrudnia osoby zajmujące się tworzeniem oraz zarządzaniem wizerunkiem. Tak zwani digital managerowie odpowiadają za pozytywny obraz danego przedsiębiorstwa oraz pozyskiwanie klientów.
Praca w Będzinie – perspektywy
Lokalne władze Będzina wdrażają program „Strategia rozwoju miasta Będzina na lata 2012-2020”. Głównym celem projektu jest stworzenie miejscowości, która może pochwalić się dobrymi warunkami do życia oraz inwestowania. Dlatego kładziony jest nacisk na walkę z bezrobociem oraz tworzenie nowych ofert pracy. Według portalu Barometr zawodów na brak zatrudnienia na terenie powiatu będzińskiego narzekać nie będą: analitycy i testerzy systemów teleinformatycznych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, fizjoterapeuci, betoniarze, zbrojarze, graficy komputerowi, kierowcy autobusów czy specjaliści do spraw budownictwa drogowego.